top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıbaskabiratolye

Gündelik Hayat Deneyimleri Sözlüğü’ne Katkı Daveti“….Ama sözlerdir bütün kargaşa ve belanın kaynağı. Şimdilerde bizden sözlerin sadece bir tek şekilde, işaretler olarak işe yaradığını düşünmemiz isteniyor. Felsefecilerimiz, bazıları en azından, bir sözcüğün (cümlenin, önermenin) sadece bir tek anlamı olduğu, rasyonel zekâ tarafından korunabilecek bir olguya işaret ettiği, mantıksal olarak sağlam ve ideal olarak da nicelikselleştirilebilir olduğu zaman bir değeri olduğuna inandırmaya çalışıyorlar bizi…”

Ursula K. Le Guin , Karanlığın Sol Eli, Ayrıntı Yayınları, Nisan 2017, s.14-15

Sözcükler kullananları için çoğu kez farklı anlamlar taşırlar. Anlamın ötesinde gündelik hayatımızı büyük ölçüde rasyonalize eder ve düşünce biçimimizi, deneyimlerimizi etkilerler. Bu farkındalıkla Başka Bir Atölye olarak Kasım 2018’de düzenlenecek olan “Deneyim” temalı Tüyap Sanat Fuarı’nda paylaşmak üzere gündelik hayat deneyimlerimizle ilişkili sözcüklerden oluşan görsel bir sözlük oluşturmayı öneriyoruz. Gündelik Hayat Deneyimleri sözlüğü ile düşünce sınırlarımızı görebilmeyi, farklılaştırmayı, sık kullandığımız anlamlandırılmış sözcüklerin başkalarıyla yer değiştirdiklerinde etkilerini deneyimleyebilmeyi amaçlıyoruz. Sözlükte, anlamı ile düşünce biçimimizi geliştiren, farklılık yaratan sözcükleri görselleri ve yazılı ifadeleriyle birlikte derlemeyi düşünüyoruz. Metnin ve görselin yanyanalığının, çatışmasının, birlikteliğinin, dilin akışkan ve yaşayan yapısı ile daha ilintili olduğundan yola çıkarak, görsellerin, şaşırtan-değiştiren-ters yüz eden-koruyan etkisinin sözlüğe önemli bir katkı yapacağını öngörüyoruz.

Bu doğrultuda Başka Bir Atölye olarak zaman zaman kesiştiğimiz, toplum/halk yararına çalışan, kar amacı gütmeyen, oluşum, kurum ve kişileri Gündelik Hayat Deneyimleri Sözlüğü’ne katkı sunmaya davet ediyoruz. Sık kullandığınız, önemsediğiniz sözcük/lerinizi görsel ve anlamlarıyla birlikte en geç 28 Eylül Cuma gününe kadar bizimle paylaşmanızı dileriz. Sonuç ürünü Kasım ayında, Sanat Fuarı’nın yanısıra başka ortak ürünler heyecanıyla birlikte Web sitemiz üzerinden de paylaşıma açmayı planladık. İlginiz ve katkınız için şimdiden teşekkür ederiz...99 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page